Elever på 10. trinn ved Brevik oppvekstsenter hadde en skoledag av de sjeldne i går. Snart ruller de over tv-skjermer på skoler i hele Norge.
Kontrollpanel Ønsker du å sende inn bursdagsbilder med gratulasjon, sender du en epost til bursdag@pd.no Les mer
| Edle Eidbo-Hansen | |
| Publisert 15.04.2008 kl 20:32 Oppdatert 15.04.2008 kl 20:32 |
De aller fleste har opplevd han. Læreren som kommer uforberedt og ustrukturert til timen etter storefri. Mangel på autoritet, struktur og oversikt gjør situasjonen i klassen kaotisk.
Det var også utgangspunktet for første scene i filmen. En film som skal brukes som et verktøy i arbeidet med den såkalte LP-modellen (læringsmiljø og pedagogisk analyse). Lillegården kompetansesenter er initiativtageren, og Torunn Tinnesand er prosjektleder.
– LP-modellen skal bidra til å skape et bedre læringsmiljø i skolen. Den skal hjelpe lærerne til å løse de utfordringer og problemer de møter i skolen. Forutsetningen for dette er at hele skolen blir med og at det er et godt støtteapparat rundt, forklarer hun.
Selv om de pedagogiske elementene i modellen er kjente, er det felles fokus og felles innsats som er avgjørende for at arbeidet med modellen lykkes.
I arbeidsgrupper skal lærere analysere og reflektere over situasjoner som oppfattes som vanskelige. Scenen med den ustrukturerte læreren med liten autoritet skal være et av flere typiske eksempler.
Brevik skole er en av flere skoler som har samarbeidet med kompetansesenteret i utviklingen. Fra høsten av skal modellen implementeres i enda flere skoler over hele Norge.
– At de også ville være med på å spille inn film er vi selvfølgelig veldig glade for. Vi har snakket om dette lenge, og det er gøy at vi nå får det til. Det blir et nyttig hjelpemiddel i opplæringen av lærerne, sier Tinnesand.
Langesunds Blad Kommunalsjef Morten Torgersen la seg paddeflat og beklaget at utbyggingen av Stathelle kirke ble dobbelt så kostbar som først antatt. Les mer
Lokal sport Pors-trener Vetle Odden slutter med øyeblikkelig virkning. Ifølge styreleder Kjell Inge Davik sa Odden sjøl opp jobben på grunn av svake sportslige resultater. John-Erling Kleppe fortsetter som hovedtrener, men får med seg Erik Skredtveit på benken til lørdag. Les mer
Lokal sport Eidanger-Hei 1-2 (1-1). Hjemmelagets målscorer Frode Brubakken karakteriserer rammen rundt lokaloppgjøret mot Hei som en utrolig opplevelse. Bortelaget gikk seirende ut av duellen, foran 300 tilskuere. Les mer
Lokal sport Stathelle-Brevik 1-0 (0-0). En presis corner på bakre stolpe, og en veteran på rett sted til rett tid, sikret tre poeng til hjemmelaget. Les mer
Lokal sport Det var kommentaren til to av guttene på XL Boys, etter at de hadde trukket gruppene til Løkkecupen 2010 på Bergbys. Les mer