Kunstgressbanen på Hei får en drenering verden aldri har sett maken til. Leverandørene gjør arbeidet på dugnad.
Kontrollpanel Ønsker du å sende inn bursdagsbilder med gratulasjon, sender du en epost til bursdag@pd.no Les mer
| Thomas Flaaten Fredriksen | |
| Publisert 25.09.2008 kl 20:37 Oppdatert 25.09.2008 kl 20:37 |
Torsdag var fire karer fra Oldroyd Sports Arenadrenering i ferd med å preparere grunnen for Heis nye kunstgress. Luft, miljøvennlig plast, sikta sand og dreneringsretning i kombinasjon, er enkelt fortalt konseptet ingen har tenkt på før.
– Det er en helt ny måte å tenke drenering på. I stedet for at vannet går ned, kontrollerer vi det ut, sier daglig leder Dag Gulliksen.
Systemet har vært under utvikling de tre siste åra og testet på paddocks og sandvolleyballbaner. Det er notoddingen John O. Cheetham som kom på ideen. Spiren var kunstgressbaner som ikke tok av for vannet.
– Det bygges over 100 kunstgressbaner i året. Vi vet om 20 som er mindre spillbare på grunn av vann, sier teknisk sjef Bjørn Gunnar Normann.
Han beviste farta på dreneringa til sanda for en meget begeistret leder Morten Kjørholt Pettersen i IL Hei. Her snakker vi om spylt grus, og ingen subb eller støv. Vannet forsvant lynkjapt, og evnen til å drenere er større enn hva muligheten er for regn.
– Hvis det er mer regn enn systemet tar vekk, så har vi andre og større problemer, smiler Dag Gulliksen.
Siden dette er pilotprosjektet på fotballbane, gjør firmaet arbeidet på dugnad. En gunstig løsning for Hei med andre ord.
– Vi vurderte å grave opp grusbanen og legge ny drenering, men det ble for dyrt. Så kom denne løsningen, og vi kunne bruke den kompakte massen som underlag. Dette er spennende, og vi har stor tro på produktet, sier Kjørholt Pettersen.
Hei tror ikke de vil få samme problemer som for eksempel Pors. Og med et besøkstall på over 10.000 mennesker i året, 44 påmeldte lag i serien og en generell enorm etterspørsel, var nødvendigheten av nytt kunstgress tvingende nødvendig. I tillegg ønsket de å gi spillerne tilbud om vintertrening.
– Vi gjør et stort økonomisk løft på en klubb som kun er drevet på dugnad. Vi har lånt fem millioner kroner i bank, og bruker mye penger på godt underlag og et godt gress. Vi synes det er viktig å gi ungene en trygg arena, og når ingen andre tar ansvar, så gjør vi det selv, sier fotballederen.
Langesunds Blad Kommunalsjef Morten Torgersen la seg paddeflat og beklaget at utbyggingen av Stathelle kirke ble dobbelt så kostbar som først antatt. Les mer
Lokal sport Pors-trener Vetle Odden slutter med øyeblikkelig virkning. Ifølge styreleder Kjell Inge Davik sa Odden sjøl opp jobben på grunn av svake sportslige resultater. John-Erling Kleppe fortsetter som hovedtrener, men får med seg Erik Skredtveit på benken til lørdag. Les mer
Lokal sport Eidanger-Hei 1-2 (1-1). Hjemmelagets målscorer Frode Brubakken karakteriserer rammen rundt lokaloppgjøret mot Hei som en utrolig opplevelse. Bortelaget gikk seirende ut av duellen, foran 300 tilskuere. Les mer
Lokal sport Stathelle-Brevik 1-0 (0-0). En presis corner på bakre stolpe, og en veteran på rett sted til rett tid, sikret tre poeng til hjemmelaget. Les mer
Lokal sport Det var kommentaren til to av guttene på XL Boys, etter at de hadde trukket gruppene til Løkkecupen 2010 på Bergbys. Les mer