Tre gutter på 16 og 17 år innrømmer å stå bak ranet av bussjåføren på Grasmyr natt til onsdag. De innrømmer også at de sto bak et innbrudd i Grasmyr ungdomsskole samme natt.
Kontrollpanel Ønsker du å sende inn bursdagsbilder med gratulasjon, sender du en epost til bursdag@pd.no Les mer
| Tom B. Hansen | |
| Publisert 22.07.2010 kl 19:47 Oppdatert 22.07.2010 kl 19:47 |
Politiet arresterte onsdag ettermiddag tre unge gutter fra Bamble og Porsgrunn og siktet dem for grovt ran av en bussjåfør på Grasmyr natta før. De ble satt i arresten natta over, for å bli avhørt i sakens anledning torsdag.
Avhørene av de tre hadde prioritet hos politiet torsdag, og de tok store deler av dagen. Først seint torsdag ettermiddag kunne politiadvokat Ole-Jacob Schelver fortelle at alle de tre guttene var sluppet ut igjen.
– For de to 17-åringene gjelder at de har fått meldeplikt de neste fire ukene. For 16-åringen ble det ikke gitt noen slike pålegg, forteller Schelver.
Da politiet fikk melding om at det hadde vært innbrudd på Grasmyr ungdomsskole den samme natta som ranet fant sted, koblet de raskt de to sakene sammen.
– De tre har innrømmet at de brøt seg inn på ungdomsskolen også. Det forholdet er hengt på i saken, og gjør jo ting enda mer alvorlig for dem, sier Schelver.
Under innbruddet på ungdomsskolen stjal de tre guttene med seg hele fem projektorer.
De tre guttene fra Bamble og Porsgrunn karakteriseres som kjenninger av politiet.
– For en av 17-åringene må vi vel si at han er meget godt kjent av politiet fra før. For den andre 17-åringen kan vi si at han er godt kjent fra før. For 16-åringen må vi si at vi visste om ham, men at han ikke stiller i den samme kategorien som de to andre, sier politiadvokaten.
Det var derfor han ikke fikk meldeplikt på linje med de to andre.
På spørsmål om hva slags straff de tre kan vente seg, er Schelver lite lysten på å spekulere i dette nå.
– Vi har fremdeles en del småting som må på plass, blant annet litt vitneavhør som må gjennomføres, før vi anser saken som avsluttet. Den er oppklart, og av en slik art at det kan resultere i strenge fengselsstraffer, men alderen kan også bety noe, sier Ole-Jacob Schelver.
Langesunds Blad Kommunalsjef Morten Torgersen la seg paddeflat og beklaget at utbyggingen av Stathelle kirke ble dobbelt så kostbar som først antatt. Les mer
Lokal sport Pors-trener Vetle Odden slutter med øyeblikkelig virkning. Ifølge styreleder Kjell Inge Davik sa Odden sjøl opp jobben på grunn av svake sportslige resultater. John-Erling Kleppe fortsetter som hovedtrener, men får med seg Erik Skredtveit på benken til lørdag. Les mer
Lokal sport Eidanger-Hei 1-2 (1-1). Hjemmelagets målscorer Frode Brubakken karakteriserer rammen rundt lokaloppgjøret mot Hei som en utrolig opplevelse. Bortelaget gikk seirende ut av duellen, foran 300 tilskuere. Les mer
Lokal sport Stathelle-Brevik 1-0 (0-0). En presis corner på bakre stolpe, og en veteran på rett sted til rett tid, sikret tre poeng til hjemmelaget. Les mer
Lokal sport Det var kommentaren til to av guttene på XL Boys, etter at de hadde trukket gruppene til Løkkecupen 2010 på Bergbys. Les mer