Teknisk utvalg vedtok enstemmig at det er Ole Otterslands forslag til regulering av rundkjøringa og gangveien ved Brotorvet som er den beste, men alle medlemmene er skeptiske til løsningen for Dergbys Drive-in.
Etter det avholdte folkemøtet om denne reguleringen for en tid siden, sto det ganske klart at naboene til Brotorvet var enige om at forslaget som Brotorvet-utbygger Ottersland har presentert var det som best ivaretar de myke trafikantenes sikkerhet. Onsdag var det politikerne i Teknisk utvalg som behandlet reguleringsforslaget, og de sa seg enstemmig enige med naboene. Det betyr at det er det forsalget som går videre mot 2. gangs behandling i utvalget og i kommunestyret til slutt.
Som PD har omtalt tidligere har Ottersland fått tegnet et forslag der gangveien legges inn langs Kveldsolveien, helt i kanten av «parkeringslokket».
– Fordelene vi ser ved dette forslaget er mange. Først og fremst så er dette forslaget det som gir kortest gangavstand fra Tantes Benk til Brotorvet. I tillegg er vårt forslag det som etter vår mening ivaretar de gående og syklendes sikkerhet best, sa Ottersland til utvalget onsdag.
På Otterslands skisser framgår det også en drive-in løsning for den nye familierestauranten til Bergby. Her var ikke politikerne like rause i sine omtaler. Mange uttalte sin skepsis i forhold til løsningene, og ba spesifikt om at Ottersland kommer opp med et alternativ fram mot 2. gangs behandling av saken over sommeren.
– Vi er ikke der at vi vil be om en befaring. Da forsinker vi prosjektet unødig. Men vi vil på det sterkeste be utbyggeren om å komme opp med en alternativ løsning som er bedre enn den han presenterer i dag, sa Jan Runar Arvesen (Ap).
Men han stemte for planen han også.
Utvalgsleder Andreas Kjær (Sp) understreket at parkeringslokket er bygget for å tåle en viss vekt, og at dette må vektlegges når det reguleres.
Lokale nyheter Søndag kveld kom den ufattelige triste beskjeden; Anders Vangen er død. Porsgrunns mest folkekjære artist og største stjerne ble bare 53 år gammel. Anders ble rammet av hjerteinfarkt 14. april, men ble utskrevet fra sykehuset 20. april. En snau uke senere fikk han et nytt hjerteinfarkt. Siden den gang har venner og familie holdt pusten og håpet på det beste, men dessverre sluttet det gode hjertet å slå på kvelden 1. pinsedag. Les mer
Lokale nyheter To menn på 24 år fra Skien er bøtelagt etter en slåsskamp inne på Jimmys i Porsgrunn seint søndag kveld. Les mer
Markedsplassen Flommen i Øvre Telemark og den kraftige vannstrømmen ned gjennnom Telemarkskanalen, har stanset deler av skipstrafikken inn til Grenland de siste dagene. Les mer
Lokale nyheter Ella Losacano er vokst opp i USA, men mamma kommer fra Porsgrunn. Nå er hun i Tippen barnehage for å øve seg på å snakke norsk. Og stortrives. Les mer