Kontrollpanel Ønsker du å sende inn bursdagsbilder med gratulasjon, sender du en epost til bursdag@pd.no Les mer
| Publisert 09.03.2010 kl 20:04 Oppdatert 09.03.2010 kl 20:04 |
Porsgrunn kommune bruker 700.000 kroner på å lease hydrogenbilen som i snart tre år har fartet rundt i kommunen og distriktet med logoen til Porsgrunn kommune og Framtidens Byer klistret på den blanke lakken.
Lørdag kunne PD fortelle at bilen ikke er spesielt mye brukt. Så langt har den gått under 7000 kilometer. Hver kilometer har dermed kostet i overkant av 55 kroner.
Når ordføreren og hans menn og kvinner bruker 550 kroner per mil, må det være en god grunn til det. Heldigvis finnes det ingen bedre grunn enn miljøargumentet.
Vi er skeptiske til å bruke kommunale penger på symboleffekter. Men dette er en god sak. Skal vi komme videre i miljøkampen, må det tas utradisjonelle og vågale valg. Det enkleste for bystyret ville vært å sagt nei til leasingavtalen. I stedet tar flertallet støyten ved å bruke penger på det Frp har omtalt som Norges dyreste firmabil.
Men når man inngår en så dyr kontrakt, ligger det også inne noen forpliktelser. Den høye kilometerprisen skyldes selvsagt at bilen er lite brukt. Det er dårlig reklame for hydrogenbilen at offentlige tjenestemenn altfor ofte lar den stå i garasjen. På den måten forsvinner også symboleffekten. Det kan også stilles spørsmål ved hvor genuin miljøsatsingen er. De som har kalt dette et prestisjeprosjekt har fått blod på tann. Heldigvis erkjenner ordfører Øystein Beyer at kommunen må ha som mål å bruke bilen mer.
Det er bra at kommunen bidrar til å hjelpe ny teknologi fremover. Som ordfører Beyer sier: Vi som har vokst opp med røyk fra industripipene må ta miljøansvar. Men det hadde altså tatt seg enda bedre ut om bilen rullet litt flere kilometer på veien enn det som har vært tilfellet hittil. Derfor oppfordrer vi ordføreren å gi full gass.
Langesunds Blad Kommunalsjef Morten Torgersen la seg paddeflat og beklaget at utbyggingen av Stathelle kirke ble dobbelt så kostbar som først antatt. Les mer
Lokal sport Pors-trener Vetle Odden slutter med øyeblikkelig virkning. Ifølge styreleder Kjell Inge Davik sa Odden sjøl opp jobben på grunn av svake sportslige resultater. John-Erling Kleppe fortsetter som hovedtrener, men får med seg Erik Skredtveit på benken til lørdag. Les mer
Lokal sport Eidanger-Hei 1-2 (1-1). Hjemmelagets målscorer Frode Brubakken karakteriserer rammen rundt lokaloppgjøret mot Hei som en utrolig opplevelse. Bortelaget gikk seirende ut av duellen, foran 300 tilskuere. Les mer
Lokal sport Stathelle-Brevik 1-0 (0-0). En presis corner på bakre stolpe, og en veteran på rett sted til rett tid, sikret tre poeng til hjemmelaget. Les mer
Lokal sport Det var kommentaren til to av guttene på XL Boys, etter at de hadde trukket gruppene til Løkkecupen 2010 på Bergbys. Les mer