...
- Hydro har gjort en fantastisk jobb med å utvikle Herøya Industripark. Hydros eierskap har vært veldig bra. Men å drive industripark er ikke lenger innenfor Hydros kjernevirksomhet, sier direktør Thor Oscar Bolstad. I løpet av høsten skal industriparken være omgjort til et nytt aksjeselskap. Foto: Geir Fragell

Hydro ute om 2 år?

I løpet av bare to år kan Norsk Hydros 84-årige industriepoke i Porsgrunn være over. Hydro vil selge Herøya Industripark.

Publisert 22.02.2012 kl 19:38 Oppdatert 22.02.2012 kl 19:38

Tips en venn på e-post:


Via et nyopprettet aksjeselskap skal gamle Hydro Porsgrunn omdesignes til et attraktivt salgsobjekt i markedet. Hydros exit i Porsgrunn berører rundt 7000 arbeidsplasser i distriktet.

NHO-direktør i Telemark, Nikolai Boye, beskriver Herøya Industripark som selve motoren for hele fylket. Gjødselprodusenten Yara alene, med 400 ansatte, genererer verdiskapning som kan måles i over 2000 arbeidsplasser.

3000 på Herøya

Det er nå 3000 ansatte inne i industriparken, og inkludert varer og tjenester fra underleverandører regner industriparkdirektør Thor Oscar Bolstad med at parken sysselsetter direkte og indirekte rundt 7000 personer. Minst.

Dette er det store bildet som rokkes ved når Norsk Hydro snart selger seg ut av industriparken. 90 ulike bedrifter er etablert på gamle Hydro, og Hydro oppfattes som gode eiere av gård og grunn på Herøya. Hvem skal overta, og hva vil de gjøre?

– Et mulig eierskifte kan tidligst skje om to år, sier direktør Thor Oscar Bolstad.

I dette intervjuet med PD forklarer han hvorfor Hydro har innledet salgsprosessen, og hvordan eierskapet skal avvikles.

– Ikke kjernevirksomhet

– Hydro har i mer enn ti år vært vertskapsorganisasjon for bedrifter som leier grunn og/eller lokaler av oss på Herøya.

– Hydro har gjort en fantastisk jobb med å utvikle parken. Hydros eierskap har vært veldig bra. Men å drive industripark er ikke lenger innenfor Hydros kjernevirksomhet, sier Bolstad.

Hydro er blitt et reinspikka aluminiumsselskap, og når Bolstad sier at industripark ikke lenger er innenfor kjernevirksomheten, betyr det at parkdrift i Porsgrunn befinner seg langt utenfor det Norsk Hydro har utviklet seg til å bli. Det er Bolstads oppfatning at Herøya Industripark ikke er et langsiktig godt hjem for bedrifter og ansatte i parken, med en eier som har bortprioritert parken.

Begynnelsen på slutten

For Hydro er tiden inne for å gjøre om Herøya Industripark til en egen business-enhet som kan selges. Tanken er å gjøre parken mer profesjonell og konkurransedyktig, med andre eiere. Første skritt på veien er å lage om parken til et aksjeselskap, en egen juridisk enhet som kan omsettes som en ferdig pakke.

Men først skal ledelsen forhandle med de rundt 50 gjenværende Hydro-ansatte som etter planen skal over i et nytt AS. Ikke minst må Hydro rydde grundig i gamle miljøsynder - det vil si en ny omfattende kartlegging av alle miljøaspekter i parken. Da handler det om kvikksølv, dioksiner og PCB. For hvem vil kjøpe et industriområde på 1500 mål, med jord som stort sett er spesialavfall, fra en tid da miljøvern var et ukjent begrep, uten å forsikre seg om at det ikke finnes flere lik i lasten?

– Neppe overraskelser

– Alt Hydro har drevet med på Herøya må kartlegges. Veldig mye er kartlagt, og det vil overraske oss dersom det dukker opp ting vi ikke vet fra før, sier Bolstad.

20-30 gamle forurensede bygg, mange fra gammel Mg-produksjon, kan bli revet i oppryddingsprosessen. Avanserte programmer overvåker mulige lekkasjer til Frier og Gunneklev, og dette vil trolig fortsette i mange år framover, uansett hvem som eier industriparken.

Hydros virksomhet i Porsgrunn har ikke lenger nevneverdig forankring i hovedkontoret i Oslo. Bolstad er bindeleddet som står opp for en vital industripark med enorm betydning for Porsgrunn og Telemark. Men det er ikke enkelt å skaffe investeringsmidler til et formål konsernet ikke lenger har på dagsordenen.

– Hydro forstår hva slags betydning industriparken har. De vil søke etter løsninger som gjør at parken fortsetter å utvikle seg. Jeg er helt sikker på at dette er viktig for Hydro, sier Bolstad.

Det nye AS-et skal etableres i løpet av høsten. Hydro har satt av tre år på å finne nye eiere, og prosessen startet i august i fjor.

Etter salget vil rundt 50 Hydro-ansatte forskere fortsatt ha arbeidssted i Porsgrunn. De er tilknyttet aluminium.

Mest lest nå

...

Flere russ vil straffeforfølges

Lokale nyheter Etter flere rolige dager blusset russekrigen opp igjen for fullt natt til tirsdag. Nå bekrefter politiet at flere russ kan vente seg å bli stilt strafferettslig ansvarlig i etterkant av årets russefeiring. Les mer

...

Mulig utbygging på Ørvik gård

Breviksposten – Jeg sonderer terrenget med Porsgrunn kommune om mulighetene til boligutbygging på Ørvik gård. Det sier Aasold Ekelund fra Slependen som er eneeier av Ørvik gård mellom Brevik og Heistad. Les mer

...

Tre dager med Bluegrass

Langesunds Blad Stiftelsen Skougaards Hus tråkker til og arrangerer Bluegrassfestival tre dager til ende. Les mer

...

Gleder seg til filmdebuten

Lokale nyheter Iben Louise Mjølstad Lundgren fra Bjørntvedt spiller hovedrollen i thrilleren «Thea Linnea». Nå håper ungjenta på flere filmroller i framtiden. Les mer


Kontakt oss

Telefon: 35 51 65 00
Telefaks: 35 51 65 20
Besøksadresse: Jernbanegata 12
Postboks 140, 3901 Porsgrunn

Tips oss

Telefon: 35 51 65 00
E-post: Send tips

Redaksjon

Ansvarlig redaktør
og adm. direktør: Erik Enger
Telefon: 35 51 65 00
Telefaks: 35 51 65 20

Annonser

Telefaks: 35 51 65 25
E-post: annonse@pd.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.